جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پروتز دست

پروتز دست

دهه‌ ها تجربه و دسترسی به آخرین فناوری‌های پروتز باعث شده افرادی که به هر علت دچار قطع عضو شده اند با اطمینان توان از دست رفته ی خود را بازیابند و جایگزین مناسبی برای عضو از دست رفته ی خود داشته باشند.

کلینیک فنی ارتوپدی توان گستر در این راهنما، توصیه ‌ها و اطلاعات کلی برای کسانی که با قطع عضو اندام فوقانی خود یا خانواده‌هایشان روبرو هستند ارائه داده که به کمک آن قادر خواهید بود بهترین تصمیم را با توجه به شرایط خود بگیرید.

پروتز دست

پروتز دست یا دست مصنوعی چیست؟

دست اندام پرکاربرد و حیاتی برای انجام کوچک ترین فعالیت های ساده یا پیچیده توسط انسان است و تصور از دست دادن دست ها تصوری غیرقابل تحمل و دردناک است. با این حال متاسفانه طی حوادث یا سوانح مختلفی از جمله آسیب های ورزشی، تصادفات، سوختگی های شدید یا عفونت ها ممکن است به ناچار افراد دچار قطع عضو شوند و دست خود را از دست بدهند.

این فرایند تلخ علاوه بر آسیب های روحی و نیاز به حمایت روانی فرد مشکلات فیزیکی متعددی برای او به وجود می آورد که خوشبختانه می توان گفت امروز با تکیه بر دانش و فناوری تا حد قابل توجهی قابل حل هستند.

 دست مصنوعی یا پروتز دست وسیله ای تخصصی و حرفه ای ست که توسط افراد متخصص و پژوهشگران حوزه ی پزشکی و توان بخشی طراحی و ساخته می شود و در اشکال ظاهری متفاوت با ویژگی های گوناگون و کاربردها و اهداف متنوع ساخته می شود.

دست مصنوعی یا پروتز دست با اتصال به محل قطع عضو و اندام باقیمانده در آن ناحیه به عنوان جایگزینی برای دست طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار شبیه به دست طبیعی به نظر می رسد و کاربرد قابل قبولی دارد.

اجزای تشکیل دهنده ی پروتز دست

یک دست مصنوعی یا پروتز دست بسته به نوع پروتز، محل قطع عضو و شرایط قطع عضو شامل قطعات مختلفی می تواند باشد. از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده ی پروتز دست می توان به سوکت اشاره کرد که بخشی ست که با اندام باقی مانده در ارتباط است و به آن متصل می شود، انگشتان دست، ساعد، بازو یا مچ می توانند اجزای دیگر پروتز دست باشند که در اندازه ها و اشکال گوناگون ساخته می شوند.

از گذشته تا کنون طراحی و ساخت انواع دست مصنوعی و پروتز دست دچار پیشرفت ها و تغییراتی شده و ترکیب پروتزهای سیلیکونی ساده و معمولی با اجزای هوشمند و الکترونیکی دست های مصنوعی پیشرفته و پرکاربردی را حاصل کرده اند.

ویژگی های پروتز دست

در افرادی که دچار قطع عضو اندام فوقانی شده اند با دو جنبه ی کلی مواجه هستیم. یکی جنبه ی ظاهر و زیبایی که در پی از دست دادن دست برای فرد به وجود می آید، و جنبه ی دیگر مسئله ی عملکرد و انجام فعالیت هایی ست که پس از قطع عضو برای وی غیرممکن می شوند. به این ترتیب دو نوع پروتز دست طراحی و ساخته می شوند که از آن ها به عنوان پروتز دست فعال و پروتز دست غیر فعال یاد می کنیم.

اگر فرد دریافت کننده ی پروتز تنها برای زیبایی و جبران جای خالی دست خود نیاز به پروتز داشته باشد و دستیابی به عملکرد و کاربرد یک دست سالم از اهداف او نباشد، یک پروتز غیرفعال و معمولی برای او کافی ست. اما اگر دریافت کننده ی پروتز با هدف جبران عملکردهای یک دست فعال و سالم برای انجام فعالیت های پیچیده تر برای نصب پروتز اقدام کند، لازم است پروتز دست فعال طبق فعالیت های مد نظر برای وی طراحی و ساخته شود.

قیمت پروتز دست مصنوعی با توجه به فعال یا غیرفعال بودن و سایر پارامترهای دیگر ممکن است متغیر باشد. طبعا هزینه ی  ساخت یک پروتز معمولی غیرفعال نسبت به انواع فعال پروتز دست کمتر خواهد بود.

  • پروتز مکانیکی

پروتزهای فعال دست را به دو دسته ی پروتز مکانیکی و پروتز الکتریکی دسته بندی می کنیم که در نوع اول فشار وارده از سوی بدن فرد دریافت کننده باعث به حرکت درامدن پروتز یا دست مصنوعی می شود. پروتز مکانیکی گزینه ی مناسبی برای بسیاری از دریافت کنندگان پروتز دست است که نیازهای عادی این افراد را برطرف می کند.

  • پروتز الکتریکی

در نوع پروتز الکتریکی دست، موتوری قرار می گیرد که باعث به حرکت درآمدن دست مصنوعی می شود و در حرکت و سرعت کمی روان تر از نوع مکانیکی عمل می کند. انواع پروتز دست و دست های مصنوعی با ویژگی های مختلف بیش از نیم قرن است که مورد استفاده ی کاربران قرار می گیرند و در دستیابی به اهداف مختلف آن ها موثر عمل می کنند.

نوع دیگری از پروتز دست پروتز هیبریدی ست که از تلفیق دو نوع مکانیکی و الکتریکی ساخته می شود و ویژگی های هر دو را داراست.

همچنین با پیشرفت هر روز علم و تکنولوژی ویژگی ها و جزییات بیشتری به انواع پروتز دست، پروتز پا و سایر پروتز ها و ارتزهای اندام های فوقانی و تحتانی اضافه می شود.

پروتز دست مناسب چه کسانی است؟

تقریبا تمام افرادی که به دلیل هر عارضه یا سانحه ای دچار قطع اندام فوقانی شده اند قادر به دریافت پروتز هستند. بهترین زمان برای اقدام به دریافت پروتز پس از بهبود یافتن زخم ها و آمادگی شرایط جسمی و روحی دریافت کننده است. در مواردی که عفونت یا عارضه ای پس از جراحی به وجود می آید معمولا دریافت پروتز را به مدت کوتاهی پس از آن موکول می کنند.

پزشک معالج متخصص، ارتوپدیست و پروتزیست بهترین افرادی هستند که که برای ارزیابی نیازهای دریافت کننده ی پروتز، تجویز مناسب ترین درمان، تعیین دقیق مشخصات فنی پروتز، اندازه‌ گیری و تصویربرداری از عضوهای بدن، تهیه ی مدل بهینه و ارزیابی نتیجه درمان آموزش دیده اند و می توانند به شما برای دریافت پروتز کمک کنند و توصیه های لازم را یادآور شوند.

جهت دریافت اطلاعات دقیق در مورد نحوه ی تهیه و ساخت پروتز و بهترین نوع پروتز دست و پروتز پا متناسب با شرایط ویژه ی خود می توانید از مشاوران مجرب کلینیک فنی ارتوپدی توان گسنر رها مد مرکز ساخت انواع پروتز در تهران کمک بگیرید.

عوامل موثر در انتخاب پروتز دست

دست انسان از مهم ترین و پیچیده ترین اندام هایی ست که برای جایگزینی آن عوامل اساسی بسیاری باید بررسی شده و مد نظر قرار بگیرند. سطح قطع عضو، سطح فعالیت های دریافت کننده ی پروتز، سبک زندگی دریافت کننده و میزان سبکی یا سنگینی فعالیت های روزمره ی وی از مهم ترین عوامل موثر در انتخاب نوع پروتز دست هستند که باید توسط متخصصان این حوزه در نظر گرفته شوند. قیمت پروتز دست مصنوعی بر اساس دامنه ی فعالیت ها و اهداف فرد دریافت کننده و ویژگی ها و جزییات پروتز تعیین می شوند و انواع مختلف پروتز دست مصنوعی قیمت های متفاوتی با یکدیگر دارند.

اهداف هر دریافت کننده ی پروتز دست با دیگری متفاوت است و برای دستیابی به این اهداف باید پروتزی با عملکرد مناسب به او ارائه کرد. در مرکز ساخت پروتز دست توان گستر رها مد متخصصان و کارشناسان خبره در این زمینه به شما مشاوره های لازم را داده و بهترین گزینه ها برای دست مصنوعی و انواع پروتز را توصیه خواهند کرد.

هدف این مرکز کمک به دریافت کنندگان انواع پروتز برای دستیابی به حداکثر سهولت در انجام کارها و استقلال است.

قابلیت های پروتز دست

دست مصنوعی علاوه بر بازگرداندن زیبایی ظاهری به دریافت کننده، به وی در انجام فعالیت های گوناگون یاری داده و فرد قادر به حرکت دادن دست و انگشتان خواهد بود. گرفتن اشیا، اشاره با دست و انجام سایر تحرکات توسط دست از قابلیت های پروتز دست هستند.

جنس اجزای پروتز دست متفاوت است و انواع پروتز با مواد گوناگونی ساخته می شوند، بسته به جنس مواد تشکیل دهنده ی دست مصنوعی و اتصال آن از بازو یا آرنج یا مچ دست، قیمت پروتز دست مصنوعی تحت تاثیر قرار می گیرد. پروتز دست یا دست مصنوعی می تواند شامل سوکت و سیلیکون معمولی باشد یا از اجزای هوشمند و الکترونیکی پیچیده تری تشکیل شده باشد.

سفارش پروتز دست

با توجه به حساسیت بالای اندام فوقانی و اهمیت تطبیق پذیری پروتز با بدن دریافت کننده، پیش از سفارش و تهیه ی پروتز نیاز است نکات و راهنمایی های لازم توسط متخصصان و پروتزیست های مجرب به دریافت کنندگان داده شود تا بهترین پروتز متناسب با شرایط دریافت کننده، سبک زندگی و اهداف وی ساخته شود.

یکی از معتبرترین مراکز ساخت پروتز در تهران کلینیک ارتوپدی فنی توان گستر  است که با تکیه بر دانش روز متخصصان و سال ها تجربه در زمینه ی ساخت انواع پروتز دست، پروتز پا، پروتز چشم و گوش، ساخت دست و پای مصنوعی پیشرفته و الکترونیکی و هوشمند، پروتزهای سیلیکونی زیبایی، ارتزها و بریس های اصلاحی ستون فقرات، ارتزهای اندام فوقانی و تحتانی کفش ، صندل و کفی ارتوپدی و طبی می تواند بهترین مرکز برای سفارش ساخت پروتز مورد نیاز شما باشد.

ویژگی‌های بهترین مرکز ساخت پروتز دست

بهترین و معتبرترین مراکز ساخت پروتز دست در تهران، دارای برخی ویژگی‌ها هستند که آن را از دیگر مراکز و کلینیک‌های ارتوپدی و ساخت اعضای مصنوعی متمایز می‌کند.

در ادامه به ویژگی‌های بهترین مرکز ساخت پروتز دست اشاره کرده‌ایم:

بهترین مرکز ساخت پروتز دست

طراحی پروتز دست بر اساس ویژگی‌های افراد قطع عضو

  • شکل اندام بیمار : از مهم‌ترین فاکتورهایی که در ساخت پروتز تاثیرگذار می‌باشد، شکل اندام بیمار است. در بهترین مرکز ساخت پروتز دست، ابتدا از دست قالب گرفته می‌شود تا کارایی و عملکرد قابل قبولی داشته باشد.
  • فعالیت‌های روزانه فرد : ساخت پروتز دست باید بر اساس فعالیت‌های روزانه فرد صورت بگیرد. به طوری که برای رقص، شنا، نوازندگی، کوهنوردی و … باید یک پروتز با عملکرد ویژه طراحی شود.
  • شغل بیمار : شغل افراد نیز در تعیین طراحی ساخت پروتز دست مهم می‌باشد. درحقیقت مهم است پروتز دست برای افراد متناسب با شغلی که دارند طراحی شود تا کارایی لازم را برای پرداختن به امور روزانه و کسب و کارشان داشته باشد.
دانش و تجربه بالا

به سراغ مراکزی بروید که در زمینه ساخت پروتز دست، دارای دانش و تجربه بالایی هستند. به طوری که در بهترین مرکز ساخت پروتز دست، کاربردی‌ترین دست‌‌های مصنوعی برای افراد ساخته می‌شود.

استفاده از قطعات با کیفیت

یکی دیگر از ویژگی‌های بهترین مرکز ساخت پروتز دست، استفاده از قطعات باکیفیت برای ساخت دست‌های مصنوعی می‌باشد. به طوری که کارشناسانی که در این مراکز حضور دارند، در تلاش هستند تا از باکیفیت‌ترین قطعات برای ساخت دست‌های مصنوعی استفاده نمایند.

دریافت هزینه مناسب

در بهترین مرکز ساخت پروتز دست، هزینه ساخت اندام‌های مصنوعی از جمله پروتز دست، بر اساس میزان گستردگی قطع عضو و همینطور شدت آن، مشخص می‌گردد.

علاوه بر این، نوع پروتز نیز در تعیین هزینه نهایی تاثیرگذار است. هرچقدر تکنولوژی که در ساخت پروتز به کار می‌رود، به روزتر و پیشرفته‌تر باشد، قطعا در نهایت کارایی با دقت بالاتر و عملکرد بهتر را خواهد داشت. به همین دلیل با هزینه به مراتب بالاتری نیز همراه است.

در ساخت پروتزهای دست، از متریال‌های متعددی نیز می‌توان استفاده نمود. نوع متریال به کار رفته در ساخت پروتز، در تعیین قیمت و هزینه ساخت این نوع پروتز می‌تواند تاثیرگذار باشد. در اغلب موارد، پروتزهایی که از سیلیکون ساخته می‌شوند، دارای قیمت بالاتری هستند.

 سخن آخر

درحال حاضر جدیدترین پروتزهای دست به کمک سیستم‌های هوشمند الکترونیکی طراحی و تولید می‌شوند تا کارایی بالایی داشته باشند. به طوری که به این واسطه، عملکردی مشابه با دست طبیعی خواهند داشت.

در این مقاله سعی کردیم راچب پروتز دست اطلاعات کافی و مفیدی را برای شما بررسی کنیم. شما عزیزان می‌توانید از طریق کلینیک ارتوپدی توان گستر بهترین پروتز دست را مطابق با نیازهای خود در اختیار داشته باشید. ما در کلینیک توان گستر در تلاش هستیم که انواع پروتز را مطابق با آخرین و جدیدترین متد روز طراحی کنیم و در اختیار افراد قطع عضو قرار دهیم تا بتوانند به کمک آن، بهترین عملکرد را داشته باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی با مجموعه توان گستر در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری
عضویت در خبرنامه کلینیک توان گستر

با عضویت در خبرنامه ما از جدیدترین مقالات اطلاع خواهید داشت

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان در کلینیک

مشاوره کاملا رایگان در کلینیک توان گستر

09121859194